Kladek Antal Mónika, a négy nyelven beszélő pedagógus nagy büszkeséggel mesélt a Rólunknak a Felső-Ausztriai Hétvégi Magyar Óvoda és Iskola mindennapjairól. Van is oka a büszkeségre, hiszen a több mint negyed évszázada fennálló intézményben egymást érik a hívogató események, amelyek sorra szólítják meg az ausztriai magyar családokat.
Kladek Antal Mónika, a Felső-Ausztriai Hétvégi Magyar Óvoda és Iskola vezetője nemrég nagyköveti elismerő oklevélben részesült. Azt mondja, a szokásos nagyszabású március 15-i rendezvény után van egy kis idő a fellélegzésre, azonban nem sok, hiszen egy oktatási intézményben nem múlik el eseménytelenül sem a húsvét, sem az anyák napja, és persze közeleg a tanévzáró is.

Orsós Róbert/Rólunk.at: Mesélnél nekünk a jelenlegi munkádról és hogy milyen kihívások elé állít?
Délvidéken születtem, de már több mint tizennégy éve Ausztriában élünk a családommal. Felső-Ausztriában, Linz és Salzburg között lakunk, és nagyon örülök, hogy rátaláltam a Felső-Ausztriai Hétvégi Magyar Óvodára és Iskolára. Tíz éve dolgozom itt, és jelenleg én vagyok az intézmény vezetője is. Ami tuilajdonképpen egyfajta „mindenes” szerepet is jelent.
Orsós Róbert/Rólunk.at: A Felső-Ausztriai Hétvégi Magyar Óvoda és Iskola igazgatása mellett főállású tanárként is dolgozol.
Igen, az osztrák oktatási rendszerben is dolgozom, így jól látom, milyen fontos, hogy az Ausztriába költöző magyar családok megtalálják a kapcsolatot egymással és az iskolával. Sokszor fordítok, segítek a szülőknek a hivatalos ügyekben, és a gyerekeknek is, ha valamit nem értenek németül. A magyar iskola mellett tehát az osztrák rendszerben is jelen vagyok, egészen a középiskoláig. A magyar óvodában és iskolában nagyon vegyes a gyerekek nyelvi szintje és háttere. Vannak, akik otthon anyanyelvi szinten beszélik a magyart, de sokan vegyes házasságból érkeznek, ahol a német a domináns. Ilyenkor a magyar nyelv már kevésbé van jelen a mindennapokban, ezért nekünk különösen fontos feladatunk, hogy fejlesszük a gyerekek magyar nyelvtudását, óvodás és iskolás korban egyaránt.

Orsós Róbert/Rólunk.at: Folyamatosan jelen vagytok a helyi magyar közösség életében programokkal, hogyan készültök és kik a segítőitek?
Nemzeti ünnepeink jó alkalmak arra, hogy közelebb hozzuk az emberekhez az intézményünket és a munkánkat. Legutóbb például szinte megtelt a linzi Jó Pásztor-templom, ahol a gyerekeink versekkel, dalokkal és táncokkal álltak a színpadra. Ezek mindig lélekemelő pillanatok, nem csak nekünk szervező pedagógusoknak és a növendékeknek, hanem a közönség soraiban is sokszor párás tekintetek fogadják a produkciókat. Fontos számunkra, hogy a gyerekek megéljék a magyar identitásukat, és hogy a magyar nyelv élő maradjon számukra.
Orsós Róbert/Rólunk.at: Mekkora a közösség létszáma?
Van egy óvodai csoportunk, valamint két iskolai osztályunk, és két néptánccsoportunk – egy óvodásoknak és egy iskolásoknak. A foglalkozásokat hat diplomás pedagógus tartja. Szombatonként dolgozunk, délelőtt tíztől délután háromig. Attól függetlenül, hogy ez a hétvégi közös időből vesz el a családoktól, így is rendszeresen és szép számmal jönnek és ezt különösen értekelem a családok részéről.
Orsós Róbert/Rólunk.at: Mit gondolsz, mennyire érzik szükségét a helyi magyar közösségek az anyanyelv megőrzésének?
Az intézményben mindkét részre – iskolai és óvodai képzésre – minden évben túljelentkezés van. Sajnos ezért várólistát is kell vezetnünk, mert nem tudunk mindenkit felvenni. A gyerekek közül többen később átkerülnek az iskolai csoportba, így folyamatos a mozgás. De talán ez így van rendjén. A generációk váltják egymást, és ez a fajta organikus növekedés egyre inkább öregbíti az intézmény – több mint 25 éve – fennálló hírnevét.

Orsós Róbert/Rólunk.at: Mi az, ami szerinted a legjobban invitálja és motiválja a felső-ausztriai közösséget? Mi működik, és mire alapoztok egy-egy tanév tervezése során?
A már hagyománynak számító rendezvények: szentmisék, karácsonyi műsorok, anyák napi ünnepségek leginkább a helyi katolikus közösség linzi székhelyén valósulnak meg, ahol Szabó Ernő atya vezeti a közösséget. A vallási közösség, a szülői valamint iskolás csoportok jól kiegészítik egymást a szervezés során. Ezek nagyon meghitt, családias események, ahol a gyerekek fellépnek, a szülők pedig együtt ünnepelnek. Sok barátság születik itt, a családok a szabadidejükben is találkoznak. Felső-Ausztriában mi vagyunk az egyetlen ilyen magyar óvoda és iskola, ezért sokan nagy távolságból is eljönnek, akár több száz kilométerről. A szülők ilyenkor együtt kávéznak, beszélgetnek, és nagyon jó közösség alakult ki. A gyerekek is barátkoznak, és ez sokat jelent nekik, hiszen az osztrák óvodákban és iskolákban ilyen jellegű fejlesztésre nincs lehetőség. Sok szülő hiányolja ezt, nálunk pedig megtalálják a hagyományőrző közeget, amelyben ők felnőttek.
Orsós Róbert/Rólunk.at: Végezetül van-e „szívprojekted”, amiről örömmel mesélnél?
Kettő is: van saját könyvtárunk is, több mint ötszáz magyar könyvvel. Ez is egy kedvenc helye a közösségnek, ahova nem csak könyvekért, hanem akár egy jó beszélgetésért is szívesen járnak a helyi magyarok. A másik pedig egy nekünk, szakembereknek szóló program, amin részt veszünk rendszeresen. Ez azért is fontos, mert a pedagógusokkal folyamatosan kapcsolatban vagyunk, és folyamatosan fejlesztjük magunkat. Szóval a második ilyen, számomra fontos dolog, hogy minden évben részt veszünk a kárpát-medencei magyar iskolatalálkozón is, ahol több mint száz pedagógus és intézményvezető gyűlik össze a világ minden tájáról. Ez nagyon jó lehetőség tapasztalatcserére és kapcsolatok építésére. Ezek az ott szerzett tapasztalatok aztán beépülnek iskolánk, óvodánk falai közé.
Kiemelt fotó: Felső-Ausztriai Hétvégi Magyar óvoda és Iskola / Az iksola alapításának 25 éves jubileumán 2025 júniusában











