Csodás május! címmel hirdette meg havi gyermekprogramját a Közép-burgenlandi Magyar Kultúregyesület május 22-én. A KBMKE januárban egész éves programsorozatot tervezett óvodásoknak és iskolásoknak, akik minden hónapban tematikus foglalkozásokon vehetnek részt. Ezúttal színes kívánságszalagokat készítettek, amelyekkel a székház előtt felállított májusfát díszítették. Táncoltak, énekeltek, és egy fazekasműhelybe is ellátogattak.
A Közép-burgenlandi Magyar Kultúregyesület minden hónapban az adott időszak ünnepköréhez kapcsolódóan szervez foglalkozásokat. A repertoár változatos: volt már farsangolás, húsvéti készülődés, kreatív anyák napi kézműveskedés. Ezúttal májusfát díszítettek és állítottak. A tematikus rendezvényeken két nyelven – magyarul és németül – ismerkedhetnek a jelenlévők az adott témával, akik számára emlékezetes közösségi élményt jelent a találkozás, a közös játék, az alkotás.

Általában az egyesület székhelye ad otthont hónapról hónapra a változatos kavalkádnak. A májusfadíszítés után azonban másik helyszínen folytatódott a délután: egy közeli fazekasműhelybe sétáltak át, ahol szakember – Sabine Kerstinger – vezetésével megismerkedtek egy régi népi mesterség fő anyagával, az agyaggal. Edények, tálak, szobrok kerültek ki a szorgos kezek közül. A kreatívkodás után az egyesületi teremben játszottak, énekeltek, majd felállították a színes kívánságszalagokkal ékesített májusfát, amelyet aztán magyar dallamokra körbe táncoltak.




Tompa Alexandra kétnyelvűen nőtt fel, tízévesen csöppent bele az ausztriai életbe. Azóta itt él és dolgozik, parti animátorként segíti, koordinálja a Kultúregyesület gyermek rendezvényeit, tagja a Csalafinta Néptánccsoportnak. „A papírszalagokra olyan jókívánságok kerültek, amelyek az egészséggel, a barátsággal, a pozitív életszemélettel, a szerencsével kapcsolatosak. A cetliket a gyerekek kiszínezték, kifestették, a laminálás után közösen fontunk színes és magyar nemzeti színű – piros-fehér-zöld – pántlikát rá, felfűztük, majd feldíszített májusfaként felállítottuk a székház elé.”
Gertrude Gazilj-Toth ugyancsak a Csalafinta táncegyüttes néptáncosa, a Közép-burgenlandi Magyar Kultúregyesület elnökségi tagjaként Artner Ildikóval és Tompa Alexandrával együtt közreműködik a gyermekeknek szóló rendezvénysorozat szervezésében, lebonyolításában. Ha kell, papírmasét vágnak, ragasztanak, festenek, rajzolnak, teát főznek, szendvicset kennek – minden gyermeki kérésre, kérdésre választ, megoldást adnak.

Kanyicska Renáta Felvidékről származik, nyolc éve él Ausztriában, kislánya már itt született. Csaknem három éve költöztek Felsőpulya környékére. Az egyesületről a húszéves, jubileumi gálán hallott először, azóta követi tevékenységét Facebook-oldalukon. Az ötéves Viviennel idén kapcsolódtak be a gyermekprogramokba, itt készültek a farsangra, festettek tojásokat a tavaszi ünnep előtt.”Öröm, hogy ezeken az összejöveteleken találkozhatok magyar édesanyákkal, ismerkedhetek, kapcsolatokat építhetek, Vivien pedig magyar kortársakkal barátkozhat. Fontos, hogy az anyanyelvet megőrizzük, ez a közeg erre kiváló. Otthon magyarul beszélünk, az óvodában a német a fő nyelv, majd kétnyelvű iskolába szeretném iratni lányomat.„
Horváth Rozália három éve települt át Ausztriába családjával, azzal a konkrét céllal, hogy hatéves ikerlányai elsajátítsák a német nyelvet. Amikor bekerültek az intézményes oktatási rendszerbe, országot váltottak. A lányok gyorsan belerázódtak, ma már két nyelven beszélnek: otthon magyarul, az iskolában németül, járnak külön magyar nyelvű órákra is. „Először az anyák napi programot választottuk ki, tetszett mindenkinek, egy dobozt és egy virágtartót készítettünk. Várjuk a következő lehetőséget, júniusban is biztosan jövünk.„

Minden találkozón hangsúlyos a magyar néphagyományok ápolása és megismertetése: népzene- és tánc, továbbá hagyományos népi játékok mindig részei a délutánnak. A Bújj, bújj zöld ág, a Tavaszi szél című dalok vagy a csárdás kedvelt elemek. „A nyári szünidő előtti utolsó délutánon – június 19-én – több állomásból álló, játékos, szabadtéri feladatsort teljesíthetnek az érdeklődők. Kapnak egy kis füzetet, amelybe pecséteket gyűjthetnek, hogy igazolják a részvételt az egyes pontokon. A programot egy réten szeretnénk megtartani, így annak megvalósítása részben az időjárástól is függ.” – mondta el Artner Ildikó. Augusztus utolsó hetében táborba várják a gyerekeket. Tompa Alexandra vezetésével számos izgalmas lehetőség várja majd a táborozókat.
Fotók: Gombás Mónika











